اخلاق، روان‌شناسی و علوم‌ تربیتی

آیا یاران زن امام موعود از جمله ۳۱۳ نفر هستند؟

آیا یاران زن امام موعود از جمله ۳۱۳ نفر هستند؟آیا یاران زن امام موعود از جمله ۳۱۳ نفر هستند؟

مطابق برخی از روایات پنجاه نفر از زنان که در رکاب حضرت‌ مهدی علیه‌السلام هستند از میان ۳۱۳ نفر یاران خاص حضرت‌ می‌باشند.
جابربن‌یزید جعفی ضمن حدیث مفصّلی از امام‌ باقر علیه‌السلام در بیان برخی نشانه‌های ظهور، نقل کرده است که فرمود:
ویجیء والله ثلاثمائه و بضعه عشر رجالاً فیهم خمسون امرأه یجتمعون بمکّه…؛ به خدا سوگند! سیصد و بالاتر از ده نفر می‌آیند که پنجاه نفر از این عده زن هستند و در مکه کنار یکدیگر جمع خواهند شد…[۱]

در روایت آمده است که در میان این سی‌صدواندی پنجاه نفر زن وجود دارد (کلمه «فیهم») و اینکه گفته است سی‌صدواندی مرد به دور حضرت جمع می‌شوند به سبب اسلوب زبان عرب است که وقتی در جمعی مردی وجود داشته باشد صیغه به صورت مذکر می‌آید؛ مانند آیه تطهیر که ضمیر «کم» ـ که برای جمع مخاطب مذکر است ـ به‌کار رفته و به‌طور حتم حضرت‌ زهرا سلام‌الله‌علیها نیز مشمول آیه است.
اما اگر مقصود امام از وجود آن پنجاه زن، همراهی آنان با آن ۳۱۳ نفر بود باید از تعبیر «معهم؛ همراه آنها» به جای «فیهم؛ در میان آنها» استفاده می‌کرد.
همچنین اگر اشکال شود که اسم این زنان در روایات اسامی یاران حضرت نیامده است، باید گفت با مراجعه به روایاتی که اسامی یاران خاص حضرت را ذکر کرده‌اند پی‌می‌بریم که نام همه ۳۱۳ نفر نیامده است؛ ازاین‌رو ممکن است بقیه آنان از زنان باشند که به‌جهت خاصی نام آنان برده نشده است.

پی‌نوشت‌ها

۱٫ مجمع‌الزوائد، هیثمی، ج۷، ص۳۱۵؛ معجم الامام‌ مهدی، علی کورانی، ج۱، ص۵۰۰٫

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا