قرآن، حدیث و ادعیهمهدویت در کتب و منابع حدیث اسلامی

دلیل نقلی بر اثبات وجود امام مهدی علیه‌السلام چیست؟

دلیل نقلی بر اثبات وجود امام مهدی علیه‌السلام چیست؟

دلیل نقلی بر اثبات وجود امام مهدی علیه‌السلام چیست؟ 

 

با استفاده از آیات و روایات می‌توان وجود امام مهدی علیه‌السلام را ثابت کرد:

 

الف. قرآن کریم

 

بدون شک، از نظر جامعه اسلامی همه مفاهیم و اعتقادات اصیل اسلامی ریشه در کلام الهی دارد و اساس عقیده به ظهور امام زمان نیز در کتاب خدا وجود دارد و این کتاب بزرگ آسمانی فرارسیدن آن روز مبارک و فرخنده را به تمام پیروان بشارت داده است.

آیات متعددی در شأن امام مهدی علیه‌السلام هست که امامان معصوم، تفسیر، تأویل و تطبیق این آیات را بر وجود مقدس امام زمان و حکومت جهانی آن عدالت‌گستر بیان نموده‌اند که برای نمونه به برخی از این آیات اشاره می‌شود:

۱. «وَلَقَدْ کَتَبْنَا فِی الزَّبُورِ مِن بَعْدِ الذِّکْرِ أَنَّ الأَرْضَ یَرِثُهَا عِبَادِیَ الصَّالِحُونَ؛[۱] ما در زبور داوود پس از تورات نوشته‌ایم که سرانجام بندگان شایسته ما وارث زمین می‌شوند».

امام باقر علیه‌السلام درباره «عِبَادِیَ الصَّالِحُونَ» فرموده‌اند: «قائم و اصحاب وی هستند».[۲]

 

۲. «وَعَدَ اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا مِنْکُمْ وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَیَسْتَخْلِفَنَّهُم فِی الْأَرْضِ کَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذِینَ مِنْ قَبْلِهِمْ وَلَیُمَکِّنَنَّ لَهُمْ دِینَهُمْ الَّذِی ارْتَضَى لَهُمْ وَلَیُبَدِّلَنَّهُمْ مِنْ بَعْدِ خَوْفِهِمْ أَمْنًا یَعْبُدُونَنِی لَا یُشْرِکُونَ بِی شَیْئًا وَمَنْ کَفَرَ بَعْدَ ذَلِکَ فَأُوْلَئِکَ هُمْ الْفَاسِقُونَ؛[۳] خداوند کسانی از شما را که ایمان آوردند و اعمال شایسته انجام دادند وعده فرمود که آنان را قطعاً در زمین خلیفه خواهد کرد؛ همان‌طور که کسانی را که پیش از آنان بودند به خلافت گمارد و قطعاً دینشان را برای آنها مستقر خواهد نمود؛ دینی که برای آنها پذیرفت و قطعاً آنان را پس از خوفشان به حالت امنیت دگرگون می‌کند، که مرا عبادت کنند و چیزی را شریک من ننمایند و هرکه بعد از آن، کفر ورزد، پس قطعاً آنان فاسقند».

امام صادق علیه‌السلام فرموده است که این آیه درباره حضرت قائم و اصحاب وی است.[۴]

 

۳. «وَنُرِیدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّهً وَنَجْعَلَهُمْ الْوَارِثِینَ؛[۵] ما می‌خواهیم به مستضعفان زمین نیکی کنیم و آنان را پیشوایان و وارثان زمین سازیم».

امام باقر و امام هادی علیهم‌السلام فرموده‌اند: این آیه مخصوص امام زمان است که در آخرالزمان ظهور می‌کند… و زمین را پر از عدل و داد می‌کند؛ همچنان‌که پر از ظلم و ستم شده است.[۶]

 

ب. روایات

 

وجود امام مهدی علیه‌السلام از طریق روایات نیز به اثبات رسیده است که در اینجا به چند روایت اشاره می‌کنیم:

احادیثی که شیعه و سنی به آن معتقدند:

 

۱. حدیث ثقلین:

 

پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله فرموده‌اند: «همانا من دو شیء گران‌بها را در میان شما می‌گذارم؛ کتاب خدا، ریسمان کشیده شده از آسمان تا زمین، و اهل‌بیتم. و همانا این دو از یکدیگر جدا نمی‌شوند تا در کنار حوض کوثر بر من وارد شوند».[۷]

طبق این حدیث همیشه همتای کتاب الهی یعنی اهل‌بیت علیهم‌السلام، در روی زمین وجود دارد که در عصر حاضر همتای قرآن، امام زمان علیه‌السلام است.

 

۲٫ حدیث وجوب اعتقاد به امام:

 

بر اساس روایات شیعه و سنی، پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله فرمود: «هرکس بمیرد در حالی‌که امام زمان خود را نشناسد، به مرگ جاهلیت از دنیا رفته است».[۸]

با کمترین تأمل در این روایت و نظایر آن به مصداق واقعی امام پی خواهیم برد که از آن در روایت به «امام» تعبیر شده است و اگر کسی بدون اعتقاد به او بمیرد، به مرگ جاهلیت از دنیا رفته است.

احادیثی که شیعه به آن معتقد است؛ مانند:

احادیث لزوم وجود امام در روی زمین:

امام باقر علیه‌السلام فرمودند: «اگر زمین بدون امام بماند اهل خود را به کام خویش می‌کشد».[۹]

از این حدیث معلوم می‌شود که همیشه امامی در روی زمین وجود دارد.

پی‌نوشت‌ها

۱. انبیا:۱۰۵.

۲. منتخب الاثر، لطف‌الله صافی گلپایگانی، ص۱۵۹.

۳. نور:۵۵.

۴. منتخب‌الاثر، لطف‌الله صافی گلپایگانی، ص۱۶۱.

۵. قصص: ۵.

۶. المحجه فیما نزل فی القائم الحجه، هاشم‌بن‌سلیمان بحرانی، ص۱۶۸.

۷. سنن ترمذی، ج۵، ص۳۲۹؛ کافی، گلینی، ج۱، ص۲۹۴.

۸. مسند احمد، ج۴، ص۹۶.

۹. کافی، کلینی، ج۱، ص۱۷۹، ح۱۰.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا