فلسفه، کلام و عرفان

چه ارتباطی بین ظهور و رجعت امام حسین علیه‌السلام وجود دارد؟

 چه ارتباطی بین ظهور و رجعت امام حسین علیه‌السلام وجود دارد؟

چه ارتباطی بین ظهور و رجعت امام حسین علیه‌السلام وجود دارد؟

 

بین امام مهدی و جد بزرگوارش امام حسین علیهماالسلام ارتباط و پیوندهای بسیاری وجود دارد. نویسنده کتاب «عاشورا و انتظار»[۱] ۲۶ گونه ارتباط بین امام حسین و امام مهدی علیهماالسلام، ذکر کرده که یکی از آنها مسأله رجعت است.

ایشان با توجه به این پیوندها، هجده تحلیل ارائه می‌کند. برای روشن شدن پاسخ سؤال، به چند نمونه از تحلیل‌های این کتاب اشاره می‌شود:

۱. عاشورا، پشتوانه فرهنگی انتظار

فرهنگ عاشورا، زمینه فرهنگ انتظار را می‌سازد. انتظار، ادامه عاشورا و چشم به راه حسین علیه‌السلام دیگری است. رجعت امام حسین علیه‌السلام هم یعنی ظهور پشتوانه نهضت مهدوی است.

۲. اشتراک اهداف

هدف امام حسین علیه‌السلام نجات انسان‌ها از گمراهی و نادانی بود. امام موعود نیز انسان‌ها را از گمراهی و نادانی نجات می‌دهد. بنابراین یکی از حکمت‌های رجعت امام حسین علیه‌السلام همین مسأله است. امام عصر زمینه را برای تبلور اهداف قیام عاشورا و هدف نهضت حسینی مهیا می‌نماید و رجعت امام حسین‌ علیه‌السلام حرکت در راستای هدف کربلاست.

۳ الهام‌پذیری هر دو فرهنگ.

فرهنگ حسینی (قیام و شهادت) و فرهنگ مهدوی (انتظار) در روز ظهور و با رجعت امام حسین‌ علیه‌السلام به هم می‌پیوندند. بذری که امام حسین علیه‌السلام در کربلا کاشت و دیگر امامان آن را بارور کردند و امام مهدی علیه‌السلام در دوران غیبت به حراست آن همت گماشت، روز ظهور شکوفا می‌شود و رجعت امام حسین علیه‌السلام یعنی برافراشتن شکوه ثمرات درخت بارور و تنومند اسلام.

پی‌نوشت‌ها

۱. مسعود پورسیدآقایی.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا