فلسفه، کلام و عرفان

آیا در زمان رجعت، پیامبر اکرم و حضرت زهرا و امام علی حضور خواهند داشت؟

آیا در زمان رجعت، پیامبر اکرم و حضرت زهرا و امام علی علیهم‌السلام حضور خواهند داشت؟ آیا در زمان رجعت، پیامبر اکرم و حضرت زهرا و امام علی علیهم‌السلام حضور خواهند داشت؟

 

از برخی از روایات چنین بر می‌آید که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) و برخی از پیامبران الهی و حتی ائمه معصومین (علیهم‌السلام) در زمان ظهور و حکومت حضرت مهدی (علیه السلام) رجعت می‌کنند و پس از رحلت ایشان حکومت می‌کنند ؛ ولی زمان رجعت آنها دقیقا مشخص نشده است ؛ البته در مورد امام حسین ( علیه‌السلام) آمده است که حدود سیصد سال بر زمینیان حکومت می‌کند.

در مورد رجعت حضرت زهرا ( علیها‌السلام ) نیز به صورت صریح در احادیث به آن اشاره‌ای نشده است.

اما حدیثی در منابع روایی وجود دارد که به صورت ضمنی حکایت از رجعت حضرت زهرا (س) بعد از ظهور امام زمان (عج) دارد. داستان رجعت آن حضرت در ضمن روایتی طولانی که در پرسش مفضل از امام صادق (ع) مطرح شده، آمده است: مفضل می گوید از امام صادق (ع) پرسیدم: آقا، آیا پیامبر (ص) و على (ع) با قائم (عج) خواهند بود؟ فرمود: آرى، و الله پیامبر و على (ع) ناگزیر می باید قدم روى زمین بگذارند…. اى مفضل! گویا مى ‏بینم که ما ائمه آن موقع جلوی پیامبر جمع شده و به آن حضرت شکایت مى ‏کنیم که امت بعد از وى چه به روز ما آوردند، و مى ‏گوییم امت، ما را تکذیب کردند؛ بى ‏اعتنایى، نفرین، لعنت و تهدید به قتل نمودند، حاکمان ستمگر آنها ما را از وطن بیرون آورده به پایتخت خود بردند و جمعى از ما را با سم و حبس کشتند. در این وقت پیغمبر سخت گریه می کند و می فرماید اى فرزندان من! هر چه به شما رسید بیشتر به جد شما رسید.

آن گاه فاطمۀ زهرا (س) مى ‏آید و از ظلم هایی که در حق او همسرش شده و غصب فدک‏، ملک خود توسط آنها، و رفتن به میان مهاجرین و انصار و ایراد خطبه ‏اش در خصوص غصب فدک، شکایت می کند. سپس نقل می کند که چگونه جمعى امیر المؤمنین (ع) را از خانه خود براى بیعت گرفتن در سقیفه بنى ساعده بردند،… .[۱]

بنابر این، طبق این روایت که مفضل از امام صادق (ع) نقل می کند، حضرت فاطمه (س) نیز جزو رجعت کنندگان خواهند بود.

پی نوشت ها :

[۱]مجلسی، محمد باقر، بحار الانوار، ج ۵۳، ص ۱۷، مؤسسه الوفاء، بیروت، ۱۴۰۹ق؛ دوانى، على، مهدى موعود، (ترجمه ج ۵۱، بحار الأنوار)، ص ۱۱۶۶- ۱۱۶۷، اسلامیه، تهران، چاپ بیست و هشتم، ۱۳۷۸ش

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا