قرآن، حدیث و ادعیهمهدویت در کتب و منابع حدیث اسلامی

آیا کتاب‌های محیی‌الدین عربی در مورد امام زمان، قابل استناد است؟

آیا کتاب‌های محیی‌الدین عربی در مورد امام زمان، قابل استناد است؟

آیا کتاب‌های محیی‌الدین عربی در مورد امام زمان، قابل استناد است؟

 

در ابتدا باید یادآور شد که درباره امام زمان و عصر ظهور، احادیث اهل بیت و کتاب‌های فراوان و معتبری از علما و بزرگان شیعه، موجود است و به نظر می‌رسد برای کسی که اهل مطالعه و تتبع در مسائل دینی است، همین مقدار کفایت می‌کند.
در مورد شخصیت محیی‌الدین و دیدگاه وی، خصوصاً درباره شیعه و امامت، میان صاحب‌نظران و محققان، اختلاف‌نظر وجود دارد.[۱] برخی، وی را شیعه دانسته‌اند و کلماتی را که برخلاف مذهب شیعه از ایشان نقل شده، حمل بر تقیه کرده‌اند؛ برخی دیگر، وی را سنی متعصبی می‌دانند که با شیعه، به شدت، مخالف بوده است.
هر دو دسته، به قرائن و شواهدی استناد می‌کنند؛ بنابراین نمی‌توان در شناخت معتقدات صحیح و مطابق با مذهب شیعه، تمام سخنان ایشان را مورد استناد قرار داد، اما به هر حال، ایشان، در کتاب «فتوحات مکیه» درباره امام زمان سخنانی دارد که طبق اعتقادات شیعه است مثلاً می‌گوید:

بدانید که باید مهدی موعود اسلام ظهور کند تا دنیا را پر از عدل و داد کند، از آن پس که پر از ظلم و ستم شده باشد. اگر یک روز از عمر دنیا نمانده باشد، خداوند، آن روز را چندان طولانی کند تا آن خلیفه بیاید. او، از عترت پیامبر اسلام و از فرزندان فاطمه است. جدش، حسین‌بن‌علی‌ابن‌ابیطالب علیهم‌السلام و پدرش امام حسن عسکری، پسر امام علی النقی علیهماالسلام، و نامش نام پیامبر است. مسلمانان، هنگام ظهورش، در بین رکن و مقام، با وی بیعت خواهند کرد.[۱]

بنابراین، آنچه را در این کتاب با قرآن و روایات و اعتقادات مذهبی شیعه مطابقت دارد، می‌پذیریم و مطالبی که با قرآن و روایات و عقاید حقه شیعه مخالفت داشته باشد، مردود می‌شماریم.

پی‌نوشت‌ها

۱. برای آگاهی بیشتر ر.ک: روح مجرد (یادنامه‌ حاج سید هاشم موسوی حداد)، ص ۳۱۳-۳۷۲.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا