قرآن، حدیث و ادعیه

آیا مهدی عنوان و لقب خاصی است؟ و اعتقاد به مهدویت شخصی است یا نوعی؟

آیا مهدی عنوان و لقب خاصی است که بر یک فرد معین با ویژگی‌های مشخص، اطلاق شده یا مفهوم و لقب عامی است که بر هرکس خدا او را هدایت کرده باشد اطلاق می‌شود؟ درواقع مهدی و اعتقاد به مهدویت شخصی است یا نوعی؟آیا مهدی عنوان و لقب خاصی است که بر یک فرد معین با ویژگی‌های مشخص، اطلاق شده یا مفهوم و لقب عامی است که بر هرکس خدا او را هدایت کرده باشد اطلاق می‌شود؟ درواقع مهدی و اعتقاد به مهدویت شخصی است یا نوعی؟

 

مفهوم لفظ مهدی مفهومی عام است که در عرف و لغت به‌کار‌بردن آن برای هر فردی که خدا او را هدایت کرده باشد جایز است. با این مفهوم همه انبیا و اوصیا، مهدی هستند و به‌کار‌بردن آن برای پیامبر اکرم، امیرالمومنین، امام حسن، امام حسین و سایر ائمه علیهم‌السلام جایز است؛‌ زیرا همه مهدی و هدایت‌شده بودند.

حتی استفاده این واژه برای افراد دیگری که در مکتب آن بزرگواران تربیت شده و هدایت یافته‌اند نیز جایز است.

اما بر حسب اخبار معتبر، مهدی همان لقب موعود آخرالزمان است که نسب و اوصاف او در احادیث معتبر مورد اشاره قرار گرفته است و جز بر امام دوازدهم، فرزند حضرت امام حسن عسکری علیه‌السلام بر هیچ‌ کس قابل تطبیق نیست.

لقب مهدی به معنای مورد هدایت خدا، احیا‌کننده اسلام، پرکننده جهان از عدل و داد و فردی دارای صفات ممتاز است، اولین بار درمورد آن حضرت به‌کار رفت و این کار در عصر خود پیامبر اسلام و به‌وسیله ایشان انجام گرفت.

بنابراین مهدی به عنوان منجی و رهایی‌بخش از جانب خدا، تنها لقب اوست. مهدویت نیز به مفهوم نوعی، از هیچ‌یک از روایات معصومین قابل برداشت نیست.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا