تاریخ، جغرافیا و جامعه‌شناسی

یاران امام مهدی هنگام ظهور، چگونه نزد آن حضرت اجتماع کرده و حاضر می‌شوند؟

یاران امام مهدی علیه‌السلام هنگام ظهور، چگونه نزد آن حضرت اجتماع کرده و حاضر می‌شوند؟

یاران امام مهدی علیه‌السلام هنگام ظهور، چگونه نزد آن حضرت اجتماع کرده و حاضر می‌شوند؟

آنچه درباره اجتماع یاران در روز موعود مطرح است، مربوط به اولین گروه از یاران امام مهدی علیه‌السلام می‌باشد یعنی حضور یاران خاص (۳۱۳ نفر) در مکه به دو صورت قابل تصور است:

۱. به صورت عادی: با توجه به آشکار شدن علایم، یارانی که توان تهیه مقدمات سفر به مکه را دارند، خود را به میعاد‌گاه می‌رسانند.

۲. به صورت اعجاز آمیز: یارانی که باید در مکه حاضر باشند و نتوانسته‌اند به صورت عادی رهسپار آنجا شوند، به قدرت الهی (مثلاً طی‌الارض) در مکه حاضر می‌شوند.

در روایتی از امام باقر علیه‌السلام نقل شده است:

«هر کس در راه باشد، در آن ساعت می‌رسد و کسی که درگیر راه نباشد (نتوانسته حرکت کند)، از بستر خود ناپدید می‌شود و این،‌‌ همان فرمایش امیر مؤمنان علی علیه‌السلام است که فرمود: «مفقودان از بستر‌هایشان» و نیز قول خداوند است که فرمود: فَاسْتَبِقُوا الْخَیْراتِ أَیْنَ ما تَکُونُوا یَأْتِ بِکُمُ اللَّهُ جَمِیعاً؛[۱] پس سبقت بگیرید [از یکدیگر به] خیرات [یعنی اهل‌بیت] هر جا که باشید،[به هنگام ظهور] خداوند همه شما را می‌آورد [نزد امام مهدی]».[۲]

گفتنی است، ممکن است اجتماع همه یاران، از نوعی اعجاز برخوردار باشد؛ زیرا روایات در این‌باره به صورت دقیق و شفاف و جزئی به همه نکات اشاره ندارند.

پی‌نوشت‌ها

۱. بقره: آیه ۱۴۸.

۲. بحارالانوار، علامه مجلسی، ج۵۲، ص۳۱۵ و ۳۱۶.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا