تاریخ، جغرافیا و جامعه‌شناسی

توجه و عنایت حضرت به مردم و شیعیان در دوران غیبت چگونه است؟

توجه و عنایت حضرت به مردم و شیعیان در دوران غیبت چگونه است؟ توجه و عنایت حضرت به مردم و شیعیان در دوران غیبت چگونه است؟

بررسی روایات نشان می‌دهد، امام زمان همیشه و همواره به شیعیان توجه می‌کند. از ایشان نقل شده است که فرمود:

«إنا غیر مهملین لمراعاتکم و لاناسین لذکرکم و لولا ذلک لنزل بکم اللأواء و اصطلمکم الأعداء؛ ما در رسیدگی و سرپرستی شما کوتاهی و اهمال نکرده، یاد شما را از خاطر نبرده‎ایم. اگر جز این بود، دشواری‎ها و مصیبت‎ها بر شما فرود می‌‎آمد و دشمنان، شما را از بین می‌بردند».[۱]

بنابراین امام مهدی علیه‌السلام حتی در زمان غیبت همراه و همگام با مردم است و چون طبیبی دردآشنا، مردم را مورد عنایت و دل‎جویی قرار می‌دهد. در حدیثی از امام علی علیه‌السلام آمده است:
«به پروردگار علی قسم! حضرت مهدی بین مردم است و در مسیر رفت‌وآمد مردم و خانه و بازار مردم، درشرق و غرب عالم تردد دارد. با مردم سخن می‌گوید و بر ایشان سلام می‌کند».

از تأمّل در این روایت معلوم می‌شود، امام همراه و هم‎نشین با مردم است. همواره به محبان اهل بیت نظر دارد. عنایت امام به مردم ـ به ویژه شیعیان ـ گاه در قالب دفع بلا از ایشان و ‌گاه در قالب دعا برای شیعیان و در پاره‌ای موارد، به هدایت مردم از طرق مختلف و به وساطت و عنایت به علمای دین صورت می‌گیرد.‌ گاه نیز امدادی غیبی به لطف امام دوازدهم برای شیعیان صورت می‌پذیرد.
لذا آن حضرت چون پدری مهربان که همواره مراقب فرزندان خویش است و رفتار فرزند از دید پدر مخفی نیست و گرفتاری‎های فرزند پدر را نگران می‌‎کند، مراقب شیعیان و دوست‎داران خود هستند و شیعیان در زمان غیبت حضرت همواره مورد عنایت و توجه حضرت هستند.

پی‌نوشت‌ها
۱. بحار الانوار، علامه مجلسی، ج۵۳، ص۱۷۵.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا