تاریخ، جغرافیا و جامعه‌شناسی

توجه و عنایت حضرت به مردم و شیعیان در دوران غیبت چگونه است؟

توجه و عنایت حضرت به مردم و شیعیان در دوران غیبت چگونه است؟ توجه و عنایت حضرت به مردم و شیعیان در دوران غیبت چگونه است؟

بررسی روایات نشان می‌دهد، امام زمان همیشه و همواره به شیعیان توجه می‌کند. از ایشان نقل شده است که فرمود:

«إنا غیر مهملین لمراعاتکم و لاناسین لذکرکم و لولا ذلک لنزل بکم اللأواء و اصطلمکم الأعداء؛ ما در رسیدگی و سرپرستی شما کوتاهی و اهمال نکرده، یاد شما را از خاطر نبرده‎ایم. اگر جز این بود، دشواری‎ها و مصیبت‎ها بر شما فرود می‌‎آمد و دشمنان، شما را از بین می‌بردند».[۱]

بنابراین امام مهدی علیه‌السلام حتی در زمان غیبت همراه و همگام با مردم است و چون طبیبی دردآشنا، مردم را مورد عنایت و دل‎جویی قرار می‌دهد. در حدیثی از امام علی علیه‌السلام آمده است:
«به پروردگار علی قسم! حضرت مهدی بین مردم است و در مسیر رفت‌وآمد مردم و خانه و بازار مردم، درشرق و غرب عالم تردد دارد. با مردم سخن می‌گوید و بر ایشان سلام می‌کند».

از تأمّل در این روایت معلوم می‌شود، امام همراه و هم‎نشین با مردم است. همواره به محبان اهل بیت نظر دارد. عنایت امام به مردم ـ به ویژه شیعیان ـ گاه در قالب دفع بلا از ایشان و ‌گاه در قالب دعا برای شیعیان و در پاره‌ای موارد، به هدایت مردم از طرق مختلف و به وساطت و عنایت به علمای دین صورت می‌گیرد.‌ گاه نیز امدادی غیبی به لطف امام دوازدهم برای شیعیان صورت می‌پذیرد.
لذا آن حضرت چون پدری مهربان که همواره مراقب فرزندان خویش است و رفتار فرزند از دید پدر مخفی نیست و گرفتاری‎های فرزند پدر را نگران می‌‎کند، مراقب شیعیان و دوست‎داران خود هستند و شیعیان در زمان غیبت حضرت همواره مورد عنایت و توجه حضرت هستند.

پی‌نوشت‌ها
۱. بحار الانوار، علامه مجلسی، ج۵۳، ص۱۷۵.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن